ISTRAŽIVANJE MORSKIH SISARA - MONTENEGRO DOLPHIN SURVEY

09/01/2016

FROM FIRST SEPTEMBER 2016 NATURAL HISTORY ASSOCIATION WORKS ON SURVEY ON MONTENEGRO DOLPHINS SPECIES, DISTRIBUTION, THREATS AND BEHAVIOUR . WE STARTED IT FIRST WITH MONTENEGRO DOLPHIN PROJECT, NAMED TOGETHER ACTION OF DPCG AND MARINE MAMMAL RESEARCH ASSOCIATION FROM TURKEY.

Crnogorski projekat za delfine

август 8, 2017 Admin

Crnogorski projekat za delfine je prva dugoročna studija duž obale južnog Jadrana. Projekat je započet u septembru 2016. godine i od tada su istraživači vidjeli dvije vrste delfina: dobrog delfina (Tursiops truncatus) i prugastog delfina (Stenella coeruleoalba).

Mediteranske subpopulacije ovih vrsta registrovane su kao ranjive od strane IUCN liste, a podataci o njihovom bogatstvu i rasprostranjenju su potrebni kako bi navedene vrste bile zasticene. Tokom ovog projekta, delfini su vidjeni svakog mjeseca, dobri delfin oko crnogorske obale u grupi do 15 jedinki, a prugasti delfin u blizini obale u grupi vise od 30 jedinki. Štavise, tokom zime imali smo priliku da vidimo individualne jedinke dobrog delfina, što se smatra neobicnim za ovu vrstu.

Iako je Jadran dom mnogim populacijama delfina, oni se suočavaju sa brojnim prijetnjama. Tim istražuje specifične prijetnje u Crnoj Gori, a po podacima najugrožavajući faktori po delfine su mreže, otpad u moru, nafta i ribolov dinamitom. Jako je važno razumjeti ove izazove i riješiti ih ukoliko želimo da delfini i dalje naseljavaju vode duž crnogorske obale. Pored toga, ukoliko bi zaštita delfina bila uspješna, važno je da lokalno stanovništvo i ribari znaju da su delfini prisutni i da zahtijevaju integrisani pristup. Takodje je ključno da lokalno stanovništvo razumije ulogu koju delfini igraju u zdravom i produktivnom ekosistemu. Iz tih razloga, edukacija studenata i drugih članova zajednice putem prezentacija, izleta brodom i čišćenja plaže su ključni za očuvanje populacija delfina u Crnoj Gori.

Do sada, tim je uspio prikupiti jako mnogo podataka o njihovoj brojnosti, rasprostranjenju i ponašanju. Nadamo se da će gradjani, koji igraju glavnu ulogu u zaštiti delfina, prepoznati opasnosti po naše prirodno nasleđe i pomoći u smanjenju prijetnji po delfine.

Konačno, s obzirom na nedostatak podataka o morskim sisarima, došlo je do saradnje između dvije oraganizacije, Društvo prirodnjaka Crne Gore (DPCG) iz Crne Gore i Organizacije za istrazivanje morskih sisara (DMAD) iz Turske. Takođe je važno napomenuti da su u martu 2017. godine obezbijeđena novcana sredstva od strane Rufford fondacije. Ova velikodušna podrska dozvoljava ovom projektu da sve radi u najboljem redu, osiguravajući pritom da se napori u prikupljanju podataka i edukaciji nastavljaju.

DRUSTVO PRIRODNJAKA CRNE GORE (NATURAL HISTORY ASSOCIATION OF MONTENEGRO), DANILOVGRAD , MONTENEGRO,                                                                         drustvoprirodnjakacg@gmail.com                                                                             DESIGNE, PHOTO ©ANA VUJOVIC                older website:https://drustvoprirodnjakacg.weebly.com