PRAĆENJE PROLJEĆNE MIGRACIJE ŽDRALOVA - COMMON CRANE SPRING MIGRATION

02/24/2018

EVERY YEAR WE COLLECT A DATA ABOUT SPRING MIRGATION AT MONTENEGRO, SO IF YOU SEE THEM PLEASE TOOK A PHOTO OR RECORD IT, WRITTE A NUMBER DIRECTION OF MIGRATION, TIME AND LOCATION IN ORDER TO MAKE WITH US BETTER PICTURE OF THEIR MIGRATION ROUTE!!!

— OBRATITE PAŽNJU TOKOM PROLJEĆA ŠTO TO PJEVA OKO VAS  —

O ždralovima

Ždralovi (Grus grus), vrsta ptice prepoznata u narodu po svom prodornom oglašavanju i masovnoj migraciji, krenula je pud Evrope na gniježđenje sa svojih zimovališta u Africi. Naime, dio populacije koji zimuje u Tunisu, Alžiru i Libiji duž Jadranskog migratornog kooridora prelijeće i Crnu Goru na svom putu ka centralnoj, istočnoj i sjevernoj Evropi, gdje će donijeti na svijet svoje potomsto, a tokom jesenje migracije ponovo se vratiti na svoja zimovališta. Okupljaju se u velikom broju na Slanom Kopovu u Srbiji i Jelas polju u Hrvatskoj. Krećući se Jadranskim migratornim kooridorom Balkan svake godine preleti do 80000 ždralova. Podataka o migratornim putevima, usputnim zadržavanjima i o karakterima migracije ima vema malo. Sa ciljem da se odgovori na pomenuta pitanja 2007. počelo se sa prikupljanjem podataka. Organizacija EuroNatur svojim projektom "Jadranski migratorni put" započela je sa njihovim prikupljanje, pri čemu su se uključile sve zainteresovane organizacije.

Kakve podatke treba prikupiti na terenu?

Pored broja ptica, datuma i tačnog vremena preleta bilježe se i podaci o visini leta, pravcima kretanja kao i uznemiravanja. Takođe se kartiraju i odmorišta. Svaki podatak o preletu ili zadržavanju ždralova je dragocijen. Zato dajte svoj doprinos sa svojim podacima!!!

Kome se obratiti?

Ukoliko imate bilo koje potrebne podatake popunite OBRAZAC ZA ŽDRALOVE i pošaljite na mejl Društva (drustvoprirodnjakacg@gmail.com).

— Pogledajte kako se oglaŠavaju i izgledaju ždralovi na priloženim snimcima —

DRUSTVO PRIRODNJAKA CRNE GORE (NATURAL HISTORY ASSOCIATION OF MONTENEGRO), DANILOVGRAD , MONTENEGRO,                                                                         drustvoprirodnjakacg@gmail.com                                                                             DESIGNE, PHOTO ©ANA VUJOVIC                older website:https://drustvoprirodnjakacg.weebly.com